Skip to main content

A nem formális oktatási intézmények szerepe az iskola és a szülők kapcsolatának elősegítésében

Egy Délnyugat-Magyarországon található roma szegregátumban egy iskolán kívüli program létfontosságú összekötő kapocsként szolgál a helyi közösség lakói és az iskola között. A program, amely egy államilag támogatott országos kezdeményezés része, amelynek célja a hátrányos helyzetű gyermekek oktatási eredményeinek javítása, ifjúsági közösségi központként működik a gyermekek számára egészen a középiskolás korosztályig. A központot roma vezetőség irányítja, a támogató személyzet pedig kizárólag helyi, szegregátumból származó roma szülőkből áll, akiknek gyermekei a központba és a helyi általános és középiskolába járnak.   

A helyi oktatási rendszer (amely a helyi általános és középiskolából, valamint magából a központból áll) ezen belül is a központ fontos szerepet játszik a helyi roma szülők körében a közösségi érzés és a helyi intézményekbe vetett bizalom erősítésében, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a roma gyerekek az megmaradjanak iskolarendszerben. Különösen fontos a központ számára, hogy kiemelt figyelmet fordítson az általános iskolából a középiskolai oktatásba való átmenetet végző gyermekek támogatására, ahol a roma gyermekek esetében számos probléma merül fel, ami gyakran az oktatásból való korai kimaradáshoz vezet. Ez különösen igaz a női tanulók esetében. A helyi roma családok körében elterjedt gyakorlatok közé tartozik, hogy a lányokat már 14 éves korukban férjhez adják. Az ilyen gyakorlatok mellett a lányokat a teherbeesés veszélye is fenyegeti, ami sokuknál az iskola korai elhagyásához vezet. A szülők bevonására összpontosítva a központ azon dolgozik, hogy hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az oktatásban maradjanak, és például ne vállaljanak gyermeket vagy ne házasodjanak meg ilyen fiatalon.   

A központ feladatai közé tartozik, hogy a gyerekek iskola után a központba járnak, ahol segítséget kapnak a házi feladatuk elkészítésében, és játszhatnak, emellett pedig számos programon vehetnek részt, többek között olyan szezonális rendezvényeken, amelyeken az egész család részt vehet. A központban például húsvéti, karácsonyi és nemzeti ünnepi rendezvényeket tartanak, valamint olyan tevékenységeket, mint a lekvár- és savanyúságkészítés és a művészeti órák. A központot a gyerekek által készített, ezt a témát tükröző alkotások tarkítják. A programok gyakran roma kulturális tematikájúak – például hagyományos zenei előadások vagy táncházak -, és a központ által szervezett rendezvények közül is soknak van roma kulturális témája. A roma történelem és kultúra ünneplésére összpontosítva a központ kulcsszerepet játszik a gyermekek és családjaik identitásának megünneplésében. A jövőre nézve a központ és a helyi középiskola további programokat kíván indítani a helyi lakosok számára, amelyek középpontjában olyan tevékenységek állnak, mint például a főzés, hogy olyan informális légkört teremtsenek, amelyben a szülők, a tanárok és a közösség más tagjai is részt vehetnek.   

A központ emellett anyagi támogatást is nyújt a családok számára, például adományokat, és támogatja a gyermekek tanulását, például a COVID ideje alatt tableteket biztosított. A nehezebben elérhető szülők bevonása érdekében a központ arra összpontosít, hogy kézzelfogható dolgokkal vonzza be a családokat. A nyitott ajtók alapelve szerint a helyi lakosok bármikor bejöhetnek bármilyen személyes problémájukkal. A központ családlátogatásokat is tart, kapcsolatépítés céljából. 

Az iskola utáni program sikerének egyik legfontosabb összetevője a közösségben való láthatóság. A helyi óvodától egy utcányira, és a központtal szemben található a helyszín, ahol olyan létfontosságú teret biztosít a program, amelyben a gyerekek az otthonukon és az iskolán kívül is eltölthetik az idejüket. Ezt támogatja az a tényező is, hogy a központot alapvetően helyi roma szülők és lakosok működtetik, akik kulcsfontosságú összekötő kapocsként szolgálnak a helyi roma lakosok és a helyi iskolák között.